pantone prehled

 

V roce 1963 firma Pantone zavedla do grafického průmyslu systém pro výběr, určování a kontrolu barev. Původní koncept Pantone Matching System (PMS) je dnes největším komunikačním systém barev  

Na počátku byl vzorník 504 barev, dnes vzorník obsahuje 1.600 přímých barev. Kromě tisku Pantone barvy rádi předepisují i návrháři a konstruktéři z jiných oborů. V některých případech se používají jiné vzorníky Pantone (pro textil, průmysl umělých hmot), nebo je třeba použít převodní vzorníky (CMYK, RGB, HTML, RAL, NCS). 

 

jak vybrat správný vzorník

 

SNADNÁ ORIENTACE VE VZORNÍCÍCH PANTONE

 

DTP STUDIO pro Vás připravilo jak expertní systém pro obecné určení vzorníku ZDE, tak níže uvedenou interaktivní obrázkovou mapu, kde je definováno 8 kategorií použití (základní přímé, metalické, pastelové a neonové, textilní, univerzální pro tisk jak přímou, tak složenou CMYK barvou, plakátový vzorník, obecné CMYK vzorníky od firma Pantone a převodní vzorníky z Pantone do jiných barevných modelů (RAL, CMYK, RGB, HTML).

 

  

paletypantone osmicka 720

 

  

 

číslování barev Pantone

 

 

číslování barev v systému Pantone

kompas
Pro návrháře a zpracovatele jeho kouzlo systému PANTONE spočívá v jednoznačném číselném označení barvy a písmena určující výrobní technologii či typ podložky. Např. Pantone 231C znamená odstín 231 na lesklém natíraném papíru (coated). Pro tiskaře a dodavatele barev PMS znamená držet sklad jen 18 barev (16 odstínů barev + černá a bílá), protože firma Pantone dodává je každé barvě přesný váhový předpis složení barvy.

Z počátku se zdálo, že 3 ciferný systém bude všem stranám stačit a tak se barvy řadily od číslice 100 s přírůstkem 1. Posléze se ukázalo, že tříciferný systém nestačí a tak nové barvy byly označeny „falešným“ čtyřciferným systémem, který v podstatě je vyjádřením tříciferného čísla s jedním desetinným místem. Správné zatřídění barvy Pantone 7234 je tedy chápáno jako číslo 723,4 mezi barvami Pantone 723 a 724.

 

Orientační přehled rozsahu barev v jednotlivých vzornících Pantone

  • Pantone 100-667, 1205-5875, 7401-7771 - vzorník Pantone Formula Guide Solid ZDE
  • Pantone  9020-9603 vzorníky Pantone Pastels&Neons ZDE
  • Pantone 8001-8965 vzorník Patone Metallics ZDE
  • Pantone 10101-10339 - vzorník Pantone Metallics Premium ZDE
  • Pantone 12-0000 - 19-6050 - vzorník Pantone FHI ZDE

 

co znamenají přípony u čísel

 

Co znamenají přípony u čísel Pantone

Pantone Color Bridge Guide page01


U = uncoated paper

C = coated paper

M = matte paper

CV = computer video - electronic simulation

CVU = computer video - uncoated

CVC = computer video - coated

CP/PC = coated paper, process simulation

UP/PU = uncoated paper, process simulation

EC - Euro process simulation, coated paper

TP/TPX = Textile paper edition / extended range

TC/TCX = Textile cotton edition / extended range

 

 

nejlevnější řešení na závěr

 

150204 posterpantone

Závěr


Tak co říkáte, přesvědčili jsme Vás, že barevným vzorníkům v DTP STUDIU rozumíme. A nejen to. Dáváme Vám možnost,v rámci našeho předprodejního servisu mailem (pantone(zavináč)dtpstudio(tečka)cz, nebo telefonicky (tel.: 244 466 666) konzultovat Vaše potřeby a tak produktově a cenově optimalizovat Vaše výdaje. Nestyďte se, jsme tu pro Vás! E-shop s ucelenou nabídkou všech vzorníků najdete ZDE
.

 

 

 

Corel, Pinnacle, Pantone, CMYK, RAL, NCS, LightBOX | dtpstudio.cz

Corel, Pinnacle, Pantone

CMYK, RAL, NCS, LightBOX